Podatek od osób prawnych
Za sprawą podpisanych przez Prezydenta RP nowelizacji ustaw o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) oraz zmian w ordynacji podatkowej – 2016 rok przyniesie szereg zmian, z którymi już teraz warto zapoznać się bliżej. Poniżej zapraszamy Państwa do lektury opracowania, które w zwięzły sposób prezentuje najważniejsze i najistotniejsze zmiany z punktu widzenia polskiego przedsiębiorcy.
1. Nowe wzory formularzy CIT - w podatku dochodowym od osób prawnych m.in. CIT-6R, CIT-6AR, CIT-9R, CIT-10Z, CIT-11R, CIT-8. - wprowadza rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 24 listopada 2015 r. w sprawie określenia wzorów deklaracji, zeznania, oświadczenia oraz informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (Dz. U. z 2015 r., poz. 1995).
2. Wprowadzono nowy dokument CIT-TP – celem sprawozdania jest uzyskanie informacji umożliwiających urzędom skarbowym identyfikację oraz szacowanie ryzyka celowego zaniżania dochodów w transakcjach lub w zdarzeniach pomiędzy podmiotami powiązanymi.
3. Rozliczanie faktur korygujących, w PIT i CIT. Przedsiębiorcy będą ujmować faktury korygujące na bieżąco, jeśli nie będą one związane ze zmianą błędnych rozliczeń.
4. Ustawa w związku ze wspieraniem innowacyjności, która wprowadza istotne zmiany w zasadach opodatkowania wydatków inwestycyjnych.
5. Kolejną zmianą jest opodatkowanie firm powiązanych, które ma na celu utrudnienie firmom powiązanym ze sobą wyprowadzania zysku za granicę. Nowe regulacje wejdą w życie 31 grudnia 2015r z wyjątkiem części przepisów, które mają wejść w życie target="_blank"1 stycznia 2016r i 1 stycznia 2017r.
6. Zwolnienia z dywidend z CIT nie będą stosowane, jeśli przychód z tytułu udziału w zyskach nastąpi w związku z zawarciem umowy lub innej czynności prawnej, której celem było wyłącznie uzyskanie preferencji . Dotyczy transakcji o niejasnej konstrukcji prawnej, jeśli przychód z dywidend z tytułu udziału w zyskach osób prawnych następuje w związku z zawarciem umowy lub innej czynności prawnej, której celem było uzyskanie zwolnienia podatkowego, a uzyskanie tego zwolnienia nie skutkuje wyłącznie wyeliminowaniem podwójnego opodatkowania tych dochodów, zwolnienie nie ma zastosowania.
7. Zmiany w dokumentacji cen transferowych od 2017r. – dotyczą średnich i dużych przedsiębiorstw działających w formie holdingów lub posiadających zagranicznych wspólników, z którymi dokonywane są transakcje. Choć tą nowelizację odroczono do roku podatkowego po 31 grudnia 2016r, to ustawodawca daje czas do zapoznania się z przepisami i dostosowaniem umów i dokumentów do nowych wymogów.
8. Ulgi w CIT na przyzakładowe żłobki i przedszkola – celem wprowadzenia do polskiego systemu podatkowego preferencji podatkowych adresowanych do pracujących rodziców, pracodawców którzy ponoszą wydatki z tworzeniem zakładowych żłobków, klubów dziecięcych i przedszkoli, bądź finansują część wydatków ponoszonych przez pracowników w związku z opieką nad dziećmi.
9. Limity podatkowe wzrosną, będą dotoczyć podatnika VAT, PIT i CIT. Status małego podatnika będą mieć przedsiębiorcy, których roczny przychód ze sprzedaży nie przekroczy 5 092 000 zł (obecny limit 5 015 000 zł). Umożliwia korzystanie z kasowej metody rozliczeń VAT, kwartalnych rozliczeń VAT bez konieczności wpłacania zaliczek oraz jednorazowej amortyzacji środków trwałych.